Müeyyedzade, Kemeraltı Cd. No: 11, 34425 Beyoğlu/İstanbul
+90 212 244 10 26
virgile.mangiavillano@sb.k12.tr

2020 Sezonumuz

Saint Benoît Fransız Lisesi FRC Takımı

2020 Sezonumuz

Robin #8263 takımı, yoğun ve gerçek çalışmalarına 2019 yılının ekim ayında başlamış olsa da ekibin ilk oluşturulma ve bir araya gelme fikri haziran ayına kadar dayanmaktadır. Okulumuzdan iki arkadaşın ortak fikriyle temeli atılan bu serüven, okul sonuna kadar yaklaşık 20-25 kişinin bir araya gelmesi ile güçlenmişti. Bazılarımız o zamandan yazılım, mekanik, elektronik gibi alanlarda faaliyetler gösteriyorken bazılarımızın bu konuda hiçbir tecrübesi yoktu. Buna rağmen grubun bir araya gelmesi ile çalışmalarımız ufak çapta başladı.

Ekim ayında yapılan ilk toplantı bizim için resmî başlangıç niteliğindeydi, herkes FRC yarışması hakkında bilgi edinmiş ve yeteneklerine dair gruplara ayrılmıştı. Ancak bu dönemde bize destek olabilecek bir mentorumuz yoktu ve kurucu arkadaşlarımızdan bir tanesi takımdan ayrılmıştı. Bunun üzerine, ikinci bir kaptanı oylamayla seçildi ve çalışmalarımıza devam ettik. 

Bir iki aylık süreç içerisinde mentor sorunumuza çözüm bulabilsek de ikinci kurucumuz olan kaptanımız da takımdan ayrıldı. Böylelikle bir kaptan ve mentorumuzla eğitimlerimize başladık. Mentorumuz, yarışmanın konusu o sıralarda belli olmadığından mekanik, elektronik ve yazılım ekibine başlangıç eğitimleri vermekteydi. PR ekibi ise takıma finansal destek sağlanması adına sponsor arayışı içerisindeydi. 

Sponsor arayış dönemi takımımız için gerçekten sıkıntılı bir dönemdi. Takımımızın yeni kurulmuş olması, sponsor seçeneklerimizi daraltmaktaydı. Normal şartlarda bütün FRC takımları, her bölge için düzenlenen “Kick-Off” etkinliğinden sonra belirli bir ücret karşılığında  verilen tema ile ilgili robotun yapılması için kullanılan eşyaları temin ederek çalışmalarına başlamalı, 6 hafta içinde de robotu yarışma için hazır hâle getirmeliydi. Fakat biz, bu etkinliğin üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen hâla eşyaları alamamıştık. Neyse ki Okul Aile Birliği’miz ve mesenlerimiz sayesinde bu maddi sıkıntıyı da çözmüş olduk.

Kaybettiğimiz 1 haftada robotun ilk dizaynını yapabilmiş olmamız, bizim için bir avantaj doğurmuştu. Kalan 5 haftada ise bütün ekiplerimiz var olan güçleri ile robot üzerinde çalıştı. Son güne kadar da bu çalışmalar devam etti.

6-8 Mart arasında yarışma Ülker Sports Arena’da düzenlendi. İlk gün pit kurulumu ve robotların test edilmesi ile geçti. İkinci gün ilk maçlarla beraber yarışma başladı. Gün sonunda ittifaklarımızla beraber katıldığımız altı maçın dördünde başarılı olduk ve takım sıralamasında 15. sırayı aldık. Son gün ise üç maçın ikisinden galibiyetle ayrıldık ve yarışın ilk ayağını 12. sırada bitirdik. İlk dokuz takımın kendine iki takım seçerek ittifak kurdukları ve yarıştıkları ikinci bölümde ise maalesef seçilemedik, ancak yarışan robotlarda yaşanabilecek teknik problemler sonucu yer değişikliği olması durumunda birinci yedek olarak biz girebilecektik. 

—————————————————————————————————————————

Her ne kadar yarışma öncesinde maddiyat ve destek bakımından zorluklar çekmiş olsak da takımca birçok aktivite düzenlemeye ve düzenlenenlere katılmaya çalıştık. 

Bu konudaki ilk girişimimiz, 20 Temmuz 2019’da Ay’a inişin 50. yıldönümünü kutlamak amacıyla 7-11 yaş grubu için Kadıköy İskele47 Atölye’de düzenlediğimiz “Apollo Ay Programı” etkinliğiydi. Bu etkinlikte Satürn gezegeni ve astronot olmak hakkında sunumlar yaptık ve ardından da iki tane mühendislik-tasarım etkinliği gerçekleştirdik.

12 Kasım’da ACMENA kurucu ortağı Suat Baysan laboratuvarımıza ziyarete geldi, tecrübelerini bizlere aktardı, biz ve takımımızın geleceğini ilgilendiren önemli tavsiyelerde bulundu.

30 Kasım tarihinde İzmir Bahçeşehir Koleji’nin FRC takımı olan 4th Dimension’un “FRCology 101” kampına iki arkadaşımız ve mentor öğretmenimiz katıldı ve FRC yarışmasının işleyişiyle ilgili bilgiler edindiler.

6 Aralık günü Microsoft Türkiye’nin düzenlediği, ödül ve sıralama yapmak yerine engelli insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik çözümler bulmayı amaçlayan Hackathon yarışmasına katıldık, Microsoft çalışanlarına sunumlar yaptık ve sorularını cevapladık 

14 Aralık’ta Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi’nin takımı Adroit Androits’i ziyarete gittik, sununlarını dinledik, çalışma ortamlarını gördük ve yarışma işleyişi hakkında bilgiler edindik.

—————————————————————————————————————————

5 Ocak’ta Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda FRC takımı Sultans of Turkey tarafından organize edilen Kick-Off’ta yer aldık ve diğer takımlarla bağlantılar edindik. Düznenlenen workshop’lara katılım gösterdik ve gün sonunda FRC’nin bu sezonunun teması olan “STAR WARS: Infinite Recharge”ın açıklanma videosunu izledik. 

—————————————————————————————————————————

15 Şubat’ta Robert Koleji Lisesi’nin düzenlediği Maker etkinliğine katıldık. Yapılan workshop’larda STEM alanlarında bilgiler edindik ve kendimizi geliştirme fırsatı yakaladık.

—————————————————————————————————————————

5-8 Mart tarihleri arasında, Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda düzenlenen Istanbul Regional’ına katıldık. Katıldığımız ilk FRC’ydi, rookieydik. Yaşadığımız finansal sorunlar ve tecrübesizliğimize rağmen 51 takım arasından 14. olmayı başardık.

Yarışma sonucunda bütün bir senenin analizini yaptık diyebiliriz. Doğru ve yanlış yaptığımız bütün yerleri tespit ettik ve kendimizi geliştirmeye özen gösterdik. Ek olarak küresel COVID-19 salgını boyunca evde kaldığımız süreçte sağlık çalışanlarımıza destek olmak amacıyla 3B yazıcılarla siperlik bastık ve 3 Boyutlu Destek, Türkiye Motorsiklet Platformu sayesinde ilgili doktor ve hastanelerimize ulaştırdık. Ayrıca 3 Mayıs 2020’de düzenlenmiş olan, içersinde lise ve üniversite düzeyinde öğrencilerin de bulunduğu, yaklaşık 600 kişinin katılmıyla düzenlenen Riders Sanal Robot Yarışması’na katıldık.Bu yarışmada internet üzerindeki sanal robotu görevini gerçekleştirmek üzerine programladık ve finale kalan 50 öğrenci içerisine girmeye hak kazandık.

Yazar: Barış Karaoğlan

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: